O FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) wspiera projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Do tej pory Fundacja udzieliła wsparcia dla około 8000 projektów na kwotę ok. 250 mln euro, przyczyniając się istotnie do rozszerzenia i umocnienia bogatej i doskonale funkcjonującej współpracy między obywatelami obu krajów. Dzięki Fundacji zarówno Polacy, jak i Niemcy lepiej poznają osiągnięcia kulturalne i naukowe swego sąsiada, poszerzając w ten sposób coraz bardziej wiedzę na temat partnera i jego kraju.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) to organizacja prawa polskiego, która od roku 1991 udostępnia środki na projekty, a tym samym umożliwia zarówno polskim, jak i niemieckim partnerom realizację wspólnych przedsięwzięć. Fundacja ma wprawdzie siedzibę w Warszawie, ale wszystkie jej sprawy, przestrzegając parytetu stron, rozstrzygają gremia polsko-niemieckie. Do roku 2001 Fundacja finansowała działania mające na celu zachowanie polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego, przeznaczając na ten cel ogromne środki, dzięki czemu udało się uratować m.in. wiele pomników, kościołów i pałaców, a także wybudować liczne ośrodki będące miejscem wspólnych spotkań. Od roku 2002 FWPN inwestuje w projekty, których celem jest współpraca i nawiązanie bliższych stosunków między obywatelami obu krajów.

Priorytetowymi celami FWPN są projekty partnerskie realizowane na płaszczyźnie samorządowej i zacieśnienie współpracy naukowej. Poza tym Fundacja zajmuje się również współpracą kulturalną i wszelkimi aspektami wymiany informacji służącej pogłębieniu stanu wiedzy i jakości doniesień medialnych na temat kraju sąsiada. W tym celu FWPN finansuje projekty tworzone wspólnie przez partnerów polskich i niemieckich, a realizowane na terenie i/lub Polski i Niemiec.

Wsparcie dla ponad 600 projektów rocznie w Polsce i Niemczech

Wspierając około 600 projektów rocznie, FWPN przyczynia się do stałego rozbudowywania i umacniania współpracy obu krajów. Ponadto dzięki swej działalności przyczynia się do propagowania świadomości, iż dialog polsko-niemiecki stanowi bardzo istotny wkład w utrzymanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego w Europie. Wsparcie finansowe to nie jedyna działalność FWPN, coraz większego znaczenia nabiera bowiem praca operacyjna. Wśród wielu takich zadań należałoby wymienić np. programy stypendialne, Kalendarz Polsko-Niemiecki (www.de-pl.info) i Polsko-Niemieckie Dni Mediów (wwww.de-pl.info).

(źródło: http://www.fwpn.org.pl/?module=articles&category=31)